איך לצבוע את הקיר בדרך הנכונה?

צביעת קירות
איך לצבוע את הקיר בדרך הנכונה?
המדריך עזר? פרגנו 🙂

בין שאתם עוברים דירה, או גרים בבית משלכם, מתישהו במהלך הדרך תצטרכו לצבוע אותה ולטפל בקירות. למרות שזו משימה שיש תמיד נטיה לדחות אותה, כי היא לוקחת זמן וכרוכה בלא מעט הכנות ולכלוך, צביעה וטיפול בקיר הם חשובים ויכולים להבטיח את הנאתכם מהמבנה לאורך זמן. אז אם כבר הפשלתם שרוולים ויצאתם למשימה, להלן השלבים לצביעה נכונה של הקיר.

שלב ראשון – הכינו את הקיר לצביעה

טעות נפוצה מאוד של בעלי בתים או דירות רבים, שמנסים לחסוך זמן וטרחה היא לצבוע צבע חדש על הקיר כפי שהוא. הציפייה היא כמובן לתוצאות של כיסוי מושלם אך בפועל מתקבלת תוצאה רחוקה מכך.. מה שמחדד את החשיבות הטמונה בהכנת הקיר בצורה נכונה לצביעה. אז מה בדיוק עושים בהכנה הזו של הקיר לקראת הצביעה? ובכן, יש כמה דברים שכדאי להקפיד על טיפול בהם:

  1. עובש- אחת מהמכות החולות של דירות בישראל היא מכת העובש. חדרים שאינם מאווררים מספיק או קירות שנבנו בצורה רשלנית מבחינת איטום. ולחלופין, בתים ישנים שהאיטום שלהם הלך ונחלש לאורך הזמן, בשילוב עם חשיפה ממושכת למים ולחות, כל אלו יוצרים עובש בקירות שאם לא מטופל לפני הצביעה, עתיד לחזור כעבור תקופה ולהרוס את כל העבודה הטובה שעשיתם בצביעה והמאמץ שהשקעתם.
  2. סדקים בקיר- פה לא מדובר חלילה בעבודת צביעה לא טובה, אלא בשיני הזמן ומכות שהקיר חטף במהלך הדרך. כל אלו יוצרים סדקים בקיר שיפריעו לאחר מכן לצבע להקלט ולהקשר למשטח. ובנוסף, יבלטו מתחת לצבע החדש ויהרסו את המראה החלק והמעוצב שרציתם להשיג. לכן, כדאי להקדיש את הכמה דקות נוספות של עבודה ולטפל גם בהם בטרם תתחילו את הצביעה. הטיפול הוא פשוט למדי- מכסים את הסדקים ואוטמים אותם באמצעות חומר לתיקון סדקים בקיר אותו מערבבים עם מעט מים ומורחים על הסדקים באמצעות שפכטל. לאחר מכן, ממתינים מספר שעות לייבוש מלא, ואז מיישמים חומר מקשר שתפקידו להדביק מצד אחד את חומר התיקון לקיר ומצד שני לאפשר קישור של משטח הקיר לאחר התיקון לצבע החדש. לאחר שגם חומר הקישור התייבש, ניתן לצבוע בצבע החדש.
  3. קילופים בקיר- שוב, גם פה מדובר בבעיה שנוצרת עם הזמן- יכולת ההקשרות של הצבע למשטח הקיר הולכת ויורדת עם הזמן מה שיוצר בסופו של דבר קילופים שונים בקיר. גם במקרה של קילופים, הם יהוו הפרעה שתרצו לצבוע את הקיר ולכן חשוב לטפל גם בהם. קחו שפכטל וגרדו את כל הקילופים. לאחר מכן, עברו עם מטלית לחה ונקו בעדינות את שאריות האבק או הצבע שנשארו כתוצאה מהקילופים.

שלב שני – מתחילים את הצביעה דווקא מהפינות

אחרי שסיימתם להכין את הקירות, ובתקווה גם כיסיתם עם ניילונים את כל הריהוט, והרצפה וכיסיתם גם את פתחי החשמל, אפשר להתחיל בעבודת הצביעה. אבל רגע! לפני שאתם לוקחים את הרולר ומתחילים לצבוע את הקיר, כדאי קודם להיות קטנוניים ולהיצמד לפינות ולמשקופים. אלו, לרוב באמצעות רולר לא נצבעים בצורה מיטבית משום שמדובר באזורים קטנים וצרים ולכן מומלץ דווקא להתחיל בהם. התחלת הצביעה מהפינות באמצעות מברשת קטנה ומתאימה גם מאפשרים לכם לצבוע ולהדר בפינות ובאזורים הקטנים יותר אליהם הרולר יתקשה להגיע, וגם לסייע לכם לבחון איך הצבע נראה על הקיר מבלי לבזבז פחית שלמה על זה.

שלב שלישי – לוקחים רולר ומתחילים לצבוע

לאחר שחיכיתם לייבוש של הפינות והמשקופים, ואתם שבעי רצון מהצבע והמראה שלו על הקיר, הגיע הזמן לתפוס רולר ולהתחיל לצבוע את שאר הקיר. מומלץ לצבוע את הקיר קודם כל מלמעלה – למטה ולאחר מכן מימין לשמאל או להפך (שיטת שתי וערב). כדי לקבל תוצאות מיטביות וכיסוי מושלם, מומלץ לחכות לייבוש של השכבה הראשונה כמה שעות ואז ליישם שכבה נוספת.

שלב רביעי – בחינת התוצאות

לבסוף, לאחר יישום של שתי שכבות לפחות, מומלץ לחכות יממה לייבוש מלא ואז לבחון את התוצאה בשעות היום וכן בשעות הערב. אם הצבע והתוצאה מוצאים חן בעיניכם ועושים את העבודה- מצויין. אם לא, נסו ליישם שכבה נוספת ובסיום הצביעה לעבור עם מברשת חדשה ללא צבע מלמעלה למטה כדי לקבל מראה חלק במיוחד של הקיר לאחר הצביעה.

קישורים שימושיים נוספים

הכרות עם סוגי הסדקים בקיר ודרכי תיקונם- כתבה מאתר גלובס
הכנת הקיר לצביעה – סרטון עם השלבים:

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *