איך בוחרים תפילין

איך בוחרים תפילין
המדריך עזר? פרגנו 🙂

תפילין הן אחד מהסממנים היהודיים שליוו את העם שלנו מדורי דורות, מאב לבן. כל ילד שמגיע לגיל בר מצווה, על פי היהדות, צריך להתחיל להניח תפילין בכל בוקר, ולכן הורים רבים לילדים לפני בר המצווה צריכים לצאת ולבחור תפילין עבור הילד.

אז איך בוחרים תפילין בצורה נכונה? את כל מה שאתם צריכים לדעת תמצאו במאמר הבא.

שלבים בבחירת התפילין

כדי לבחור את התפילין הנכונות עבורכם או עבור הילד שלכם, אלה השלבים שכדאי לכם לבצע:

  1. מציאת סופר סת"ם ירא שמיים ואמין – היום ניתן למצוא בכל רחבי הארץ מגוון רחב של חנויות לתשמישי קדושה ומגוון סופרי סת"ם, אך חשוב מאוד לא לבחור את הראשון שאתם מוצאים. ממש כמו שלא תבחרו בעל מקצוע אחר לבית שלכם או לכל ייעוד אחר בלי לבדוק אותו היטב, הקפידו לבדוק היטב את הסופר שממנו אתם מבצעים רכישה. בדקו אם יש לו המלצות מרבנים, ודאו כי מדובר באדם ירא שמיים שאתם יכולים לסמוך עליו ושלקוחות קודמים ממליצים עליו.
  2. בחירת סוג התפילין – אם מדובר בתפילין לאדם שומר תורה ומצוות, אשר באמת עומד להקפיד על הנחה של התפילין בכל יום, כדאי להשקיע בתפילין מהודרות ומבהמה גסה, שעולות יותר, מטבע הדברים, אך גם יחזיקו מעמד להרבה יותר זמן, במיוחד בשימוש יום יומי. לעומת זאת, אם מדובר בילד שיניח את התפילין רק בבר המצווה ואולי באירועים נדירים מאוד, עדיף לרכוש תפילין פשוטות יותר, שעדיין יהיו כשרות – אך לא יותר מדי יקרות.
  3. בחירת עיצוב תיק התפילין – את התפילין שומרים בתוך תיק קטיפה שאותו אתם יכולים לרכוש מוכן, או לעצב תיק לבחירתכם עם איור מיוחד ועם השם הפרטי של בעל התפילין. כדאי מאוד לבחור בתיק כזה על מנת לוודא שגם אם התפילין יישכחו בבית הכנסת או במקום אחר, יהיה קל יותר להשיב אותם לבעליהם.

טיפים ואזהרות

  • התחילו בתהליך מוקדם ככל האפשר, עדיף כשנה לפני בר המצווה. כדאי גם לתרגל עם הילד את ההנחה מספר חודשים לפני בר המצווה עצמה וללמד אותו את כל מה שהוא צריך ללמוד. אם אתם רוצים להיות בטוחים שיהיה לכם מספיק זמן לבחור את סופר הסת"ם הנכון ואת התפילין המתאימות, אל תחכו לרגע האחרון.
  • שימו לב שאתם רוכשים את התפילין מאדם ירא שמיים וכשר שאתם יכולים לסמוך שמעניק לכם תפילין בדיוק כמו שהובטחו לכם – תפילין כשרות על פי כל הכללים.
  • שמרו תמיד על התפילין במקום מוצל בבית וזכרו להוציא אותן מהרכב לאחר החזרה מבית הכנסת בכל בוקר. חום רב עלול להרוס את הדיו.
  • בקשו מסופר הסת"ם להעניק לכם הדרכה מלאה על הנחת התפילין על פי מנהגי העדה שלכם, ושימו לב כי יש הבדל בהנחה בין אדם ימני לשמאלי – חשוב ליידע את סופר הסת"ם על כך מראש.

קישורים שימושיים

מידע כללי על התפילין מאתר ויקיפדיה

מידע חשוב על הנחת תפילין מאתר ויקיפדיה

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *