איך מחשבים את זמן כניסת השבת

כניסת שבת | איך לחשב את כניסת שבת
איך מחשבים את זמן כניסת השבת
המדריך עזר? פרגנו 🙂

מעוניינים לדעת מתי נכנסת השבת, אך אינכם יודעים כיצד לחשב את הזמן המדויק? במיוחד עבורכם מוגש בזאת מדריך פשוט וברור לחישוב זמן כניסת שבת.

איך מחשבים את כניסת שבת בשלושה שלבים

 

פירוט ברור ופשוט של שלושת השלבים בדרך לחישוב זמן כניסת שבת.

 

שלב ראשון: מועד שקיעת החמה

 

רוב אומות העולם מונות את היממה מזריחה לזריחה, או  מאמצע הלילה לאמצע הלילה, אך לא כך ביהדות. בסיפור הבריאה בספר בראשית, נמנים הימים מן הערב, כנאמר: "ויהי ערב ויהי בוקר", לכן ביהדות מונים את היממה משקיעת החמה ועד שקיעתה הבאה, והיממה מתחילה בערב, כאשר הזמן בין היעלמות החמה להשתררות החושך נקרא בין השמשות. היות שכך, ראשית, בכדי לקבוע את מועד כניסת השבת יהיה עליכם לדעת את השעה בה שוקעת השמש במקום בו אתם נמצאים.

 

שלב שני: תוספת שבת

 

אמנם את היממה מונים משקיעה לשקיעה, והשבת נכנסת עם שקיעת החמה, אך יש מצווה לקדש את החול, על ידי הארכת השבת. משום כך נהוג להכניס את השבת מעט זמן לפני השקיעה, ולהוציא אותה מעט זמן אחרי השקיעה. בעדות שונות ומקומות ישוב שונים נוהגים להוסיף תוספת שבת באורכים שונים. בכדי לדעת מתי נכנסת השבת במקום בו אתם נמצאים, עליכם לברר מהי תוספת השבת הנהוגה במקום. בדרך כלל מדובר בתוספת של כעשרים דקות, בחיפה נוהגים להוסיף שלושים דקות, ובירושלים ארבעים. אם אינכם מצליחים לברר את תוספת השבת הנהוגה במקום בו אתם שוהים, תוכלו להסתפק בתוספת של כעשרים דקות.

 

שלב שלישי: חישובים אחרונים

 

אז כפי שאמרנו, השבת מתחילה עם שקיעת החמה, אלא שבכדי לזכות במצווה ולהגדיל את השכינה, נוהגים להוסיף תוספת לשבת, על מנת להאריך את הברכה השורה בה. כעת, כאשר ידועה לכם שעת השקיעה ותוספת השבת, חסרו ממועד השקיעה את תוספת השבת – והרי לכם מועד כניסת השבת. לדוגמה: אם ידוע לכם שהשמש שוקעת ביום שישי בשעה 18:00, הורידו עשרים דקות ממועד זה, והכניסו את השבת בשעה 17:40. שימו לב שצאת השבת מחושב על ידי תוספת של אותו זמן למועד שקיעת החמה, או על ידי שלושה כוכבים סמוכים זה לזה הנצפים בשמי הערב.

 

טיפים ואזהרות

 

  • אם אתם מצטרפים לקהילה יהודית, שאלו את הרב, או כל אחד ממכריכם שבקהילה לגבי מועד כניסת השבת, כאמור לעדות, קהילות, ומקומות ישוב שונים נוהגי הכנסת שבת שונים.
  • מועד כניסת השבת המצוין בלוחות השנה הוא על פי רוב כעשרים וארבע דקות לפני השקיעה.
  • לא לשכוח – מועד השקיעה אינו קבוע, והוא משתנה משבוע לשבוע. על מנת להכניס את השבת במועדה, בדקו את מועד השקיעה בכל שבוע מראש.

 

קישורים רלוונטיים

  • ויקיפדיה ערך כניסת שבת
  • ויקיפדיה – ערך שבתמוזמנים לצפות בסרטון המסביר על חישוב כניסת השבת של הרב רואי מרגלית

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *