עמוד הבית » בריאות » איך מטפלים בדליפות שתן אצל נשים
דליפת שתן

איך מטפלים בדליפות שתן אצל נשים

איך מטפלים בדליפות שתן אצל נשים
המדריך עזר? פרגנו 🙂

נשים רבות, ובעיקר מעל לגיל 30, חוות דליפת שתן, המלווה באי נעימות ובתחושה של חוסר נוחות וגם לא מעט בושה. ישנן כיום מספר שיטות טיפול בדליפות שתן אצל נשים, שיטות שהוכיחו את עצמן כיעילות וכמסייעות במניעת דליפת שתן וחזרתה.

שלבי הטיפול בדליפת שתן

  • שלב 1 – אבחון – שלב ראשוני זה הוא אחד החשובים בטיפול במקרים של דליפות שתן. במסגרתו מתשאל הרופא את המטופלת, תוך התייחסות לתסמינים עליהם היא מתלוננת, אודות ההיסטוריה המשפחתית והרפואית שלה ובודק האם היא נוטלת תרופות מסוימות שייתכן ומשפיעות על המצב.
  • שלב 2 – בדיקה פיזית – בשלב הבא, לאחר התשאול וקבלת הנתונים הנדרשים, מבצע הרופא המטפל בדיקה פיזית על מנת לאבחן האם ישנם גורמי סיכון נוספים, מעבר לאלה שהועלו במהלך האבחון. במידת הצורך, נשלחת המטופלת גם לבדיקה גניקולוגית ולעיתים גם לבדיקות נוספות, כמו בדיקת ציסטוסקופיה, אשר יעודה לשלול ממצאים שאינם תקינים בשלפוחית. במקרים מסוימים תתבצע גם בדיקה אורודינמית, כדי לבדוק את אופן תפקודה של שלפוחית השתן.
  • שלב 3 – טיפול התנהגותי ו/או תרופתי – ההליך הטיפולי נקבע בהתאם למצבה של האישה. במקרים מסוימים מוצע טיפול התנהגותי, הכולל שינוי בצריכת הנוזלים וגם במועדים שבהם נוטלת האישה את התרופות. ישנם גם מקרים בהם יוצע שינוי תזונתי כמו הפחתה בצריכת הקפאין והאלכוהול ולעיתים גם תרגילים פיזיותרפים אשר יכולים לסייע בחיזוק שרירי רצפת האגן. במקרים אחרים ולעיתים גם בשילוב עם הטיפול ההתנהגותי, מוצעות לאישה תרופות מסוימות, המסייעות גם הן בטיפול במקרים של דליפות שתן. זו יכולה להיות אנטיביוטיקה, אלו יכולות להיות תרופות אנטימוסקריניות, הורמון ADH המפחית את נפח הטלת השתן מדי לילה ובמצבים מסוימים גם תרופות ממשפחת ה – SNRIS.
  • שלב 4 – התערבות כירורגית – שלב זה מוצע במקרים בהם כל טיפול אחר איננו יכול לסייע לאישה הסובלת מדליפת שתן. שלב זה כולל הליך כירורגי, ניתוח, העוזר לטפל בבריחת שתן. ישנם כיום סוגים שונים של ניתוחים העוזרים לנשים הסובלות מכך. למשל, ניתוח להרמת שלפוחית השתן וקיבועה למקומה, ניתוח להגדלת השלפוחית בעזרת לולאת מעי וסוגים אחרים של ניתוחים. כל הליך שכזה מותאם באופן נקודתי למצבה של האישה וגם לסיבות שבגינן היא סובלת מבריחת שתן.

טיפים ואזהרות

לנשים הסובלות מכך מומלץ מאד לבחון את שיטות הטיפול השונות בעזרתם של רופאים מומחים. כדאי לשקול אף לשלב בין מספר שיטות טיפול שונות, לרבות כאלו הנחשבות לאלטרנטיביות, לצורך טיפול משלים. חשוב מאד לוודא שפונים למטפלים מוסמכים, המתמחים בכך וגם לעשות זאת מוקדם ככל שניתן כדי להימנע מההשלכות הלא נעימות של דליפות שתן. בכל מקרה, כדאי לזכור, וגם אם ההליך הטיפולי איננו נעים לאישה, כי טיפולים אלה יכולים לשפר משמעותית את איכות החיים, למנוע את תחושת חוסר הנעימות ובעיקר גם את הבושה הנלוות לכך.

קישורים שימושיים

 

 

אודות צוות האתר

צוות האתר
מייגייד זה המקום שלך לקבל תשובות על כל השאלות. מגוון שאלות פופולאריות מחולקות לנושאים שונים ולכל שאלה תשובה מקיפה.

מומלץ לקרוא

נחירות בשינה

איך מטפלים בנחירות והפסקות נשימה בשינה?

איך מטפלים בנחירות והפסקות נשימה בשינה?המדריך עזר? פרגנו 🙂 נחירות במהלך השינה יכולות לנבוע מסיבות …

בחירת מסאז'יסט

איך בוחרים מסאז'יסט

איך בוחרים מסאז'יסט5 מתוך 5 (דירגו 1 איש) עיסוי יכול לפוגג מתחים נפשיים וגופניים, להאיץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *