איך לבנות דק

בניית דק
איך לבנות דק
המדריך עזר? פרגנו 🙂

איך לבנות דק

 

אם תמיד חלמתם על דק בבית או שיש לכם דק קיים וחשבתם להחליף , ושבא לכם ללמוד איך לעשות זאת בעצמכם הנה מדריך ייחודי לבנייה קלה ופשוטה.  התקנת דק היא למעשה אינו דבר מסובך אך דבר שחייב להיות בטיחותי ויציב. בניית הדק על ידי בעל מקצוע אינה זולה, ואם תוכלו לבנות זאת בעצמכם תחסכו מאות ואלפיי שקלים.

שלבים בדק עשה זאת בעצמך

ארבע  שלבים בבניית דק מושלם לחצר שלך

שלב ראשון : מדידות

עוד לפניי בחירת סוג הדק שלך עלינו לדעת מספר דברים קריטים כמו כמה מ"ר יש למשטח הדק שלנו? או מה כיוון הדק שאותו אנחנו רוצים? או האם בכלל יש לנו מספיק גובה לבניית תשתית לדק ולכן יש מספר דברים שעילנו לעשות בשלב המדידה:

.חישוב השטח– יש לחשב את השטח לאורך ולרוחב, להחליט אם אנחנו רוצים לשלב את הדק עם אלמנטים נוספים,רצוי לשרטט על השטח על כול פאותיו. ולבדוק אם אנו רוצים את הלוחות בזויות שונות.

.כיוון הדק- עלינו לבחור אם אנו רוצים את בדק שלנו לרוחב, או לאורך ובכך ליצור גיוון שונה למשטח הדק. ההחלטה על כיוון הדק חשובה לפתיחת השטח או לכיווץ השטח.

.עלינו לזכור לפניי הכול שבעת שלב המדידה אנו יוצרים מספיק גובה לתשתית אשר מומלצת כ7 ס"מ מינימום מן הקרקע על מנת שתיהיה יציבה וחזקה.

שלב שני: בחירת סוג הדק וקנייתו

 

מגוון סוגי הדק הוא רחב מאוד בשנים האחרונות, החל מדק איפאה, במבוק,טיק או אורן ועד לדק הסינטטי הצובר תאוצה בשנים האחרונות. חלק מבניית הדק לגינה הוא בחירת הדק האידיאלי המתאים ביותא בשבילך, יש לקחת בחשבון שדק מעץ דורש תחזוקה, טיפול ושימון מידי שנה ולולא טיפול נכון והולם הדק ירקב כבר לאחר זמן קצר.

 

שלב שלישי: בניית תשתית הדק

 

זהו השלב החשוב ביותר בעת בניית הדק , השלב שבו נקבע אם הדק יהיה חזק , יציב ויעמיד לנו משטח ריצוף הולם.  את תשתית הדק יש להרכיב ככוורת, במפתחים של בין 35 ס"מ ועד ל60 ס"מ המשתנה על פי סוג המשטח העליון, מומלץ לחפור בורות ולעשות יציקות, לקביעת עמודי התשתית באדמה , ולהקפיד לזפת את הרגליים על מנת שהתשתית לא תירקב. חשוב שהתשתית תהיה מעץ שעבר חיטוי וצביעה, שלא יגרום לעץ להרקיב.

 

שלב רביעי: הנחת הדק על התשתית

 

כאשר הכוורת שהכנו מוכנה זהו השלב הסופי, שלב של הנחת הדק עשה זאת בעצמך. לאחר וכל הבסיס מוכן אנו מניחים את הלוחות לאורך או לרוחב, למעשה הפוך ממידות הבסיס כלומר אם הבסיס שלנו, לרוחב במשטח העליון יהיה לאורך וההפך. ניתן להשתמש בלוחות כשתיב הערב ובכך ,לחסוך את המישות האחידות של חומר הגלם, כמו כן בדקו שנשאר לכם כמה שפחות פחת, או כל חומר שלא השתמשתם בו ולא ניתן לשימוש .

טיפים ואזהרות

  • חשוב להשתמש באמצעי ביטיחות כמו משקפי מגן, מסור מותאם לעץ, ונעליים גבוהות.
  • .יש ליצור  התשתית חזקה ושתיהיה צפופה ככל הניתן ,וללא מרווחים גדולים העלולים להיות בלתי יציבים וליצור לקריסת המשטח כולו.
  • לשמירה על אורך חיים ככל הניתן הקפידו לנקות, לשמן ולצבוע את הדקים שלכם, ובכך לא תצתרכו להחליפו כל מספר שנים קטן.

 

קישורים שימושיים:

אתר Take Deck

רעיונות לעיצוב דק

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *