עמוד הבית » עיצוב » איך בונים דק עץ
בניית דק עץ

איך בונים דק עץ

איך בונים דק עץ
המדריך עזר? פרגנו 🙂

דק עץ הוא תוספת נאה ושימושית לבית, כמרפסת, כמשטח בחצר, ועוד. עלויות החומרים, והתשלום לאנשי מקצוע, מדרבנים את מי שניחן בידיים טובות וחוש טכני סביר, לנסות ולבנות את הדק בכוחות עצמו. בניית דק עץ עצמאית תחסוך לכם כסף, בתנאי שתיעשה כראוי, ובהתאם לכמה כללים, אותם נפרט להלן.

 

בניית דק מעץ – צעד אחר צעד

 

שלב 1 – תכנון ויסודות

 

לפני שאתם ניגשים לבנות דק עץ תכננו היטב את מידותיו, והיוועצו במהנדס או בעל מקצוע מיומן, כדי להבטיח תכנון תשתיות מדויק. על הדק להיתמך היטב על ידי קורות הנשיאה, ועל יסודותיו להיות יציבים ומבוססים בקרקע, בין אם בעזרת ברגים ופרזול מתאים, ובין אם באמצעות יציקת בטון. בנוסף, עליכם להתאים את היסודות לקרקע עליה מונח הדק, כיצד תעשו זאת – תוכלו לבדוק בספרות מקצועית, או לפנות לעזרתו של איש מקצוע.

 

שלב 2 – הנחת תשתית

 

לאחר שבניתם יסודות מתאימים, הגיע הזמן להניח את התשתית לדק. עליכם לחבר את קורות התשתית בברגים לעמודים המבוססים, ברווחים של 40-70 ס"מ. הקפידו על פילוס מרבי של הקורות, ועל הנחתן בקווים ישרים, כמו כן, השתמשו בעץ מחוטא, למניעת נזקים עתידיים לדק. ככל שהתשתית תהיה ישרה ומפולסת יותר, כך יהיה קל יותר להניח עליה את הדק, וככל שהקורות יהיו צפופות יותר, כך התמיכה לדק תהיה גדולה יותר.

 

שלב 3 – הנחת הדק

 

הניחו את הקורה הראשונה של הדק כשהיא ישרה ומפולסת, ואחר כך המשיכו לעבוד במקביל אליה. את לוחות הדק חברו בעזרת ברגים מתאימים לסוג העץ ועובי הלוח, כשלושה סנטימטר מקצה הלוח, הקפידו על קו ישר של הברגים. בין קורת דק אחת לשנייה, השאירו רווח של שניים עד שלושה סנטימטר, העץ הוא חומר חי, ולכן יכול להתנפח ולהתכווץ, בהתאם לתנאי מסג האוויר, אם לא תשאירו רווחים, העץ יקבל עיוותים. את הדפנות של הדק עדיף לסגור, למניעת התנחלות וכניסה של חיות ומזיקים.

 

שלב רביעי – הטאץ' הסופי

 

לאחר הרכבת הדק, נקו היטב את המשטח מנסורת ואבק, ויישמו שכבה ראשונה של שמן דקים בעזרת רולר או פד, לאחר כשבועיים, תלוי במזג האוויר, חזרו שנית על מריחת השמן, והרי לכם דק מפואר, מעשה ידיכם להתפאר.

 

טיפים ואזהרות

 

  • הקפידו על ביסוס מספק, ותמיכה מתאימה לדק, חיסכון בתשתיות, או בנייה לא מקצועית יעלו לכם בעגמה ואכזבה עתידיות.
  • התקנה רשלנית של הדק תהיה פחות אסתטית, ועלולה להביא לכך שהדק לא יחזיק מעמד זמן רב. אם אתם שוכרים בעל מקצוע, הקפידו שיהיה זה בעל מקצוע אמין ומנוסה, ואם אתם בונים בעצמכם, אל תתביישו לשאול בעלי מקצוע, ולהתייעץ.
  • הקפידו להשתמש בברגים מתאימים לדק, ולסוג העץ שבחרתם, ובחיבורים בין הדק לקירות הבית, השתמשו במסמרים מגולוונים, שלא יחלידו ויחלשו לאחר החורף הראשון.

 

קישורים רלוונטיים

 

 

מדריכים באותו סגנון

אודות צוות האתר

צוות האתר
מייגייד זה המקום שלך לקבל תשובות על כל השאלות. מגוון שאלות פופולאריות מחולקות לנושאים שונים ולכל שאלה תשובה מקיפה.

מומלץ לקרוא

איך תשפצו את הבית?

איך תשפצו את הבית?המדריך עזר? פרגנו 🙂 שיפוץ רציני של הבית הוא תהליך ארוך ומקיף …

מדריך לחוק הפרגולות

חוק הפרגולות – קיצור הבירוקרטיה בענף הבנייה

חוק הפרגולות – קיצור הבירוקרטיה בענף הבנייההמדריך עזר? פרגנו 🙂 חוק הפרגולות, אשר מוכר גם …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *