איך כותבים חוות דעת משפטית

כתיבת חוות דעת משפטית
איך כותבים חוות דעת משפטית
המדריך עזר? פרגנו 🙂

חוות דעת משפטית הכתובה כראוי מסייעת לצד המביא אותה בפני בית המשפט להציג את טענותיו, ולבסס את טיעוניו. חוות דעת משפטיות נדרשות במקרים בהם הדיון המשפטי עוסק בסוגיות מקצועיות, בתחומים שאינם תחומי התמחות ומומחיות של השופט. חוות דעת של מומחה מסייעת לטענותיהם של הצדדים, ומספקת לשופט מידע מקצועי אמין עליו יוכל לבסס את הכרעתו בדיון.  יצאנו לברר מה הם התנאים הנדרשים לכתיבת חוות דעת משפטית מוצלחת.

 

שלבים בכתיבת חוות דעת משפטית 

בכדי שחוות הדעת תשרת אתכם כראוי, עליה להיות כתובה היטב. אמנם אין חוקים ותקנות מוגדרים לתהליך כתיבת חוות דעת משפטית, אך אם תקפידו על הפרמטרים המצוינים לעיל, חוות הדעת תוכיח עצמה כיעילה.

 

שלב 1 – מצא את המומחה

 

ראשית, עליכם למצוא את איש המקצוע שיוכל לחוות דעה מושכלת בנושא הדיון המשפטי שלכם. עליו להיות בעל מקצוע מוסמך ומדופלם, מוערך ומוכר, בכדי שאיש לא יוכל להטיל ספק בערכה של חוות הדעת שיספק. בנוסף לניסיון מקצועי ומומחיות בתחום המדובר, רצוי שהמומחה שלכם יהיה מנוסה בכתיבת חוות דעת משפטיות, כדי שלא תאבדו נקודות בגין ניסוח לקוי או לא תקין של חוות הדעת.

 

שלב 2 – הכר היטב את נושא הדיון

 

בכדי שהמומחה שלכם יוכל לחוות דעה בעלת ערך, עליו לראות את הממצאים במו עיניו. זאת אומרת, שעליו לפגוש את החולה, כאשר מדובר בחוות דעת רפואית, להגיע למקום האירוע כאשר מדובר בתאונה או נזק לרכוש, וכן הלאה. מבלי לבחון את העובדות והממצאים במו עיניו, לא יוכל לתת חוות דעת מבוססת.

שלב 3 – הבא נימוקים והסברים

 

חוות הדעת צריכה לשים את הדברים על מקומם, לארגן את הפרטים והנתונים בצורה ברורה, כך שגם מי שאינו מומחה בתחום המדובר, יוכל להבין את הגיון הדברים, כמו כן, חוות הדעת צריכה להיות אמינה, אובייקטיבית, ומבוססת על ידע מקצועי. מסקנות חוות הדעת צריכות להיות מנומקות כראוי, וכמו כן, חוות הדעת צריכה לבסס קשר בין התופעות הנידונות ובין הדיון המשפטי. אם יש צורך במסמכים נלווים, יש להגישם יחד עם חוות הדעת.

 

טיפים ואזהרות

 

  • פנו לאיש מקצוע אמין ומנוסה, שיוכל לכתוב עבורכם חוות דעת משכנעת, עדיף שלמומחה יהיה ניסיון בהגשת חוות דעת משפטיות.
  • אל תגישו חוות דעת משוחדת, הדבר יעבוד כנגדכם, בכדי שלחוות הדעת יהיה ערך, עליה להיות מקצועית ונטולת פניות.
  • חוות הדעת צריכה להיות מנוסחת היטב, בשפה רשמית, נטולת טעויות כתיב ותחביר. בנוסף לכך, על הניסוח להיות חד משמעי, כך שלא ניתן יהיה לפרש את הדברים בשתי דרכים שונות, וכאשר נעשה שימוש במונחים מקצועיים, יש לדאוג שיובנו כיאות.

 

קישורים רלווונטיים

 

 

 

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *