איך מוציאים אשרות עבודה בישראל

הוצאת אשרות עבודה בישראל
איך מוציאים אשרות עבודה בישראל
5 מתוך 5 (דירגו 2 איש)

מרבית אשרות העבודה המאפשרות לעבוד בישראל כחוק מונפקות לעובדים זרים. אלה בעיקר אזרחי מדינות כדוגמת הפיליפינים, הודו, סין ומדינות אחרות המספקות כוח אדם לענפים מסוג חקלאות, סיעוד, בניה ושיפוצים ועוד. מדובר על אשרה שסימונה ב-1. יחד עם זאת, חשוב להבין שאשרות נדרשות לא רק לעובדים בעבודות כפיים או סיעוד לקשישים. גם אנשי מקצוע בכירים זקוקים לאשרה וללא אשרות מומחים זרים מחו"ל לא ניתן להעסיק מומחים, בעלי מומחיות שחסרה בקרב אזרחי ישראל. הוצאת אשרה איננה מתרחשת מהיום למחר ובדרך כלל נדרשים כמה שלבים נחוצים.

שלבי הוצאת אשרות עבודה בישראל

שלב 1: בדיקת סוג האשרה הנחוצה

לא כל מי שמועסק בישראל ללא תעודת זהות ישראלית הינו בעל אותו מעמד. לכן, השלב הראשון לפני הגשת בקשה לקבלת אשרות עבודה בישראל הוא לבדוק מהו סוג האשרה הנחוצה. אשרה מסוג אחד תידרש למשל עבור העסקת עובדים זרים. אשרה אחרת – לאנשי מקצוע מומחים. אשרה שונה, עבור אנשי דת מכהנים. סוג אחר של אשרה, לצרכי מגורים ועבודה (עם התהליך מעט שונה לקבלה),  עבור בן או בת זוג של אזרחי ישראל. אגב, במקרה האחרון מדובר על הליך מדורג שיכול להסתיים גם בקבלת אישור תושבות ארוך או אזרחות.

שלב 2: הוכחת מצב בריאות

כאשר הוצאת האשרה מיועדת לעובד זר, אשר לא שהה קודם לכן בישראל ואין עדויות על מצב בריאותו, יש לאמת את מצב הבריאות. כלומר, לא ניתן יהיה לקבל אישור לעבודה כחוק ללא בדיקה רפואית מתאימה. כחלק מזאת, נהוג לבצע בדיקת דם על מנת לשלול קיומן של מחלות או נגיפים שונים שיכולים להעמיד את הציבור בסיכון.

שלב 3: תשלום אגרה והכנת הטפסים 

ברגע שיודעים מהו סוג האשרה המתאים, העובד או המעסיק נדרש לפתוח את הארנק, כלומר יש צורך לשלם אגרה. בד בבד, יש להמציא את הטפסים להגשת בקשה לאשרה או ויזה. ללא צירוף הטפסים המתאימים, לא ניתן יהיה לקבל את האשרה, תהיינה הסיבות אשר תהיינה. את הטפסים חייבים למלא בצורה מלאה, מדויקת תוך התחייבות מלאה לנכונות הפרטים שנמסרו.

שלב 4: מה עושים אם נתקלים בבעיה?

סירוב למתן אשרת עבודה בישראל על ידי הרשויות איננו תמיד סוף פסוק. בנושא זה, ניתן להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה באשרות עבודה ו/או השגת מעמד כדוגמת תושבות. הניסיון מגלה כי במקרים לא מעטים ניתן לשנות את החלטת משרד הפנים בעניין, בהתאם לנימוקים כבדי משקל.

טיפים ואזהרות

  • אין להסתמך על מאכרים שמציעים למכירה אשרות עבודה בהליך מהיר. מקרי עוקץ של מכירת אשרות מזויפות עדיין מתרחשים.
  • אשרות עבודה לעובדים זרים מציינות במפורש מיהו המעסיק מהו משלוח היד שמותר לעובד הזר לעסוק בו.
  • עבודה ללא אשרה כחוק הינה עבירה ועלולה להעמיד את המעסיק ואת העובד עצמו בפני סנקציות משפטיות.

קישורים שימושיים

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *