איך מחשבים אחוזים

איך לחשב אחוזים?
איך מחשבים אחוזים
המדריך עזר? פרגנו 🙂

אחוזים הם אמצעי על ידו ניתן למדוד גודל יחסי של דבר מה בין 0 ועד ל-100 אחוז. את האחוזים נהוג לסמן ב- "%" אשר מוצב מימין למספר הממשי. למרות ש-100 אחוזים מתייחסים במקרים רבים לשלם, נהוג להשתמש באחוזים גם במספרים אשר גבוהים מ-100 ובין היתר במקרים בהם יש צורך להצביע על כמות גדולה יותר מהערך הממשי של השלם.

ישנן טעויות נפוצות המהוות חלק מהליך של חישוב אחוזים, לדוגמא, אם ישנה עליית מחיר על מוצר מסוים הנמדדת ב-X אחוזים, ולאחר מכן, חלה ירידה של המחיר באותו X אחוזים, רבים מניחים שבעצם העלייה מבטלת את הירידה, כאשר בפועל, הירידה מחושבת מהסכום שלאחר העלייה ולכן התוצאה שתתקבל תהיה שונה מהעלות ההתחלתית – להמחשה, אם מוצר מסוים עלה 100 ₪ וחלה על עלותו עלייה של 10% העלות שלו תהיה 110 ₪, אם תחול על ה-110 ₪ ירידה של 10% העלות העכשווית תעמוד על 99 ש"ח.

5 שלבים לחישוב אחוזים

ישנם חמישה שלבים באמצעותם ניתן לחשב אחוזים בצורה מסודרת, ולהגיע לתוצאה המדויקת:

שלב ראשון – מבינים את המשתנים בחישוב האחוזים

כמה אחוזים אנו רוצים לחשב מתוך איזה סכום – לדוגמא, 20 אחוזים מ-500 – 500 מהווה את המספר הממשי.

שלב שני – להיעזר במחשבון

אם מדובר במספרים גבוהים אשר מצריכים חישובים מורכבים, חשוב להיעזר במחשבון על מנת לבצע את החישובים הנדרשים – אם מדובר בסכומים קטנים וחישובים לא מורכבים, ניתן גם לבצע אותם ללא מחשבון.

שלב שלישי – מכפילים

מכפילים את האחוז במספר הממשי במקרה של הדוגמא שניתנה: % 20 * 500 = 10000

שלב רביעי – מחלקים

את התוצאה שהתקבלה בשלב השני מחלקים ב-100 – כלומר 10000:100 התוצאה היא – 100.

שלב חמישי – קבלת תוצאה

שלב קבלת התוצאה – במקרה של הדוגמא אשר הוצגה מהשלב הראשון – 20 אחוז מ-500 = 100.

טיפים אחרונים

לא לפחד מאחוזים – רבים חוששים לטעות בחישובי האחוזים ולכן, נמנעים מלבצע את החשובים הללו – בפועל, מדובר בנוסחה פשוטה שברגע שלומדים אותה, קל מאוד להגיע לתוצאה הנכונה.

ניתן למצוא ברחבי הרשת מחשבונים ייעודיים לחישוב אחוזים – כך שאם אתם מתקשים לזכור את המשוואה באמצעותה ניתן לחשב אחוזים, תמיד ניתן לאתר מחשבון שכזה, כאשר כל מה שצריך לעשות זה להקיש את הסכום, ואת מספר האחוזים בלחיצת כפתור פשוטה לקבל את התוצאה המדויקת.

לנסות להימנע מהטעויות הנפוצות – ישנן טעויות אשר נחשבות ל"קלאסיות" בחישוב אחוזים, כמו הטעות אשר צוינה לגבי המחשבה שעליה מבטלת ירידה. כאמור, הצמדות לנוסחה, לחשב את התוצאה בצורה מדויקת.

כאמור, אנו נתקלים רבות באחוזים בחיי היום יום שלנו – הן בריביות מהבנק, הן בהנחות בחנויות, הן במוצרי המזון שלנו – תוספות של 20 אחוז באריזה וכו'.. והן במגוון מקומות נוספים, היכרות עם האחוזים והנוסחה לחישובם, תאפשר לנו שליטה של מאה אחוז באחוזים.

קישורים נוספים:

שיעורי מתמטיקה פרטיים באתר לימוד נעים

מחשבון אחוזים מהיר

סרטון בנושא:

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *