איך מלטשים עץ

מלטשת לעבודות עץ
איך מלטשים עץ
5 מתוך 5 (דירגו 1 איש)

ליטוש עץ היא פעולה של שפשוף העץ והסרה של חומר מהשכבה העליונה שלו, הנעשית במטרה להעניק לו מראה חלק ונעים ולמגע. ישנן מספר דרכים ללטש עץ, ולרוב הדרך המדויקת והיעילה ביותר היא שימוש במלטשת מקצועית ונייר ליטוש מתאים. המטרה הסופית היא ליצור משטח שבו השריטות שנוצרו בחומר כתוצאה מהליטוש הינן כה דקות עד שאי אפשר לראות אותן או לחוש אותן –  ואז נוצר למעשה משטח חלק.

 

איך ללטש עץ בשלושה שלבים

 

שלב ראשון: בחירת מלטשת

המלטשת הינה כלי חשמלי בעל גוף ומשטח הצמדה אליו מחברים נייר ליטוש. קיימת גם מלטשת פנאומטית המופעלת באמצעות אוויר דחוס. קיימים 2 סוגים עיקריים של מלטשות בשוק: מלטשות אקסצנטריות ומלטשות סרט. מלטשות אקסצנטריות ידועות ככלים המלטשים את כל המשטח באופן אחיד. יתרונן וחסרונן נעוצים בעדינות שלהן, כך שהן לא תמיד יתאימו לביצוע העבודה כולה, אלא יותר לביצוע ליטושים עדינים. מלטשות סרט לעומת זאת הן פחות עדינות ומסירות יותר חומר במהלך פעולת הליטוש, אך הגימור הסופי שמתקבל פחות עדין ונעים.

 

שלב שני: בחירת נייר זכוכית

נייר הליטוש הינו בעל חלקיקים בגדלים שונים המייצרים תוצאה סופית שונה. ככל שהם גדולים יותר, כך התוצאה תהיה גסה יותר וככל שהם קטנים יותר, כך הנייר עדין יותר והתוצאה תהיה בהתאם. חלקיקים קטנים עושים שריטות פחות עמוקות ופחות רחבות בעץ. יש לבחור את נייר הזכוכית בהתאם לתוצאה שאתם מעוניינים להשיג ובהתאם למצב העץ שאתם מלטשים.

 

שלב שלישי: ליטוש העץ

יש לחבר לסקוץ' של המלטשת את נייר הזכוכית שבחרתם ולהשתמש במהירות הסיבוב המתאימה לכם. הליטוש מתבצע על ידי מעבר הלוך ושוב על כל משטח העץ ועד שהוא חלק באופן הרצוי. ליטוש העץ צריך להתבצע באופן אחיד, יציב והדרגתי ככל הניתן. ניתן להשתמש בליטוש על מנת להחליק ולעגל גם את הפינות של העץ.

 

טיפים ואזהרות:

  • יש להיזהר משבבים וריקושטים בזמן הליטוש. מומלץ להשתמש במשקפי מגן ומסכת אבק. זה בהחלט מסוכן ולא בריא בעליל לנשום ולשאוב את אותם חלקיקים.
  • קיימות מלטשות הכוללות מערכת לשאיבת שבבים אשר שומרות על עבודה אסתטית ובטוחה יותר ופחות מלוכלכת.
  • יש לשמור את העץ שאתם מלטשים במצב יציב ומבלי מרחב תמרון גדול לתזוזה. כדאי להצמיד אותו, לייצב אותו או להניח אותו באופן שיאפשר לכם ללטש בצורה היציבה ביותר ותוך התרכזות במלאכת הליטוש בלבד.
  • ניתן להתחיל ללטש בעזרת נייר זכוכית גס ולעבור לנייר זכוכית עדין לצורך גימור העבודה.

טעות נפוצה היא ללטש בכיוון הלא נכון: חשוב ללטש בכיוון סיבי העץ ולא נגדם.

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *