איך ניתן לעצור את תופעת הנהיגה בשכרות

לא לשתות ולנהוג! - תופעת נהיגה בשכרות
איך ניתן לעצור את תופעת הנהיגה בשכרות
המדריך עזר? פרגנו 🙂

מהי תופעת נהיגה בשכרות? איך ניתן להפחית או לעצור תופעה זאת בכבישים?

נהיגה בשכרות היא אחת התופעות הקשות ביותר בכבישים, ולצערנו היא רק הולכת והופכת להיות שכיחה יותר ויותר. כולנו נרצה שהתופעה הזו תעלם מהכבישים שלנו, ויש כמה דרכים שיכולות אולי לעזור להאט (אם לא לעצור לגמרי) נהיגה תחת השפעת אלכוהול. אלו כמה מהאפשרויות לעצירת התופעה:

החמרת הענישה

בסופו של דבר, הענישה מרתיעה. לכן, ככל שהענישה על נהיגה בשכרות תהיה מחמירה יותר, כך יהיה אפשר להאט את התופעה, אם לא לעצור אותה לגמרי. כבר היום הענישה על נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא לא קטנה, ופעמים רבות נגזרת פסילת רישיון של שנתיים לפחות גם עם הסתייעות בעורך דין תעבורה. כמובן, ישנן נסיבות מיוחדות, והיעזרות בעורך דין תעבורה יכול להפחית את העונש במקרים מסוימים. 

החמרת הבדיקות בכבישים

כדאי להגביר גם את בדיקות הינשוף לנהגים בכבישים. ככל שהפיקוח יהיה גבוה יותר, כך סיכוי סביר שתהיה רתיעה גדולה מלבצע את המעשה. בדיקת ינשוף נעשית על ידי נשיפה במכשיר ייעודי, וכמות האלכוהול נמדדת בנשיפה. לשוטרים יש את הזכות לבצע בדיקת ינשוף גם אם אין להם חשד ספציפי לגבינו. אמנם בדיקות ינשוף רבות הן אידיאליות להאטת התופעה, אך יש להגיד כי טרם הוכח דיוקו של בדיקת הינשוף, ולעתים הוא עלול לזייף. לכן, אנשים רבים משתמשים בעורך דין תעבורה כדי להוכיח חפות. ככל שהמכשיר יהיה אמין יותר, כך יש לפזרו יותר ויותר בכבישים.

בדיקה ביציאה ממקומות בילוי

אופציה נוספת היא בדיקת אלכוהול ביציאה ממקומות בילוי, כמו פאבים ומועדונים, וכן אולמות אירועים. אם תתבצע בדיקה במקומות אלו, אנשים שחשבו שהם כשירים לנהיגה, עשויים לחשוב פעמיים ולהימנע מלשבת מאחורי ההגה. מומלץ להמתין שבדיקת הינשוף תהיה מדויקת ככל האפשר לפני שמיישמים שיטה זו, כדי להימנע מטעויות ואף מנהיגה מסוכנת בעקבות טעות בבדיקה.

הגבלת האלכוהול למכירה

במקרים מסוימים, ניתן לשקול הגבלה של כמות אלכוהול למכירה, וכך למנוע ממבלים לשתות כמות רבה ולעלות מאחורי ההגה. כבר היום קיימים חוקים שונים להגבלת האלכוהול – למשל, לא ניתן למכור אלכוהול אחרי השעה אחת-עשרה בלילה, אך אולי כדאי להגביל את המכירה במקומות נוספים כדי לנסות ולמנוע נהיגה תחת השפעת אלכוהול. 

חינוך

אין מה לעשות, הכל מתחיל ונגמר בחינוך, גם כשמדובר על נהיגה תחת השפעת אלכוהול. כדי להוקיע את התופעה הזו, יש להתחיל בחינוך מילדות, ולהעביר את המסרים לילדים כבר מגילאי נוער ואף בגילאים נמוכים יותר, ולהציג בפניהם את ההשלכות החמורות של נהיגה תחת אלכוהול. ככל שהמסר הזה יועבר כבר בגיל קטן, כך אותם ילדים יגדלו איתו חרוט במוח, כדבר שאסור לעשותו.  

עצירת התופעה

עם החמרת הענישה, חינוך ראוי, הגבלות ובדיקות, ניתן יהיה להאט ולעצור את התופעה. כמובן, במקרים בהם נעשה עוול, ניתן להיעזר בעורך דין תעבורה.

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *