עמוד הבית » לימודים » כיצד להתכונן למבחן מחוננים בכיתה ב'?
לומד למבחן

כיצד להתכונן למבחן מחוננים בכיתה ב'?

כיצד להתכונן למבחן מחוננים בכיתה ב'?
המדריך עזר? פרגנו 🙂

 

מי לא רוצה שילדו ייחשב כמחונן? אנו רוצים את הטוב ביותר עבור ילדינו ונעשה הכל על מנת שהם יקבלו את הטוב ביותר, אך האם ניתן להשפיע על תוצאות מבחני המחוננים בכיתה ב', או שמא המבחן מאתר את הטובים ביותר ללא קשר להכנה המוקדמת?

במדינת ישראל מתקיים בכל שנה תהליך איתור תלמידים מחוננים. אחת לשנה, כל תלמידי כיתות ב' בכל בתי הספר בארץ, נבחנים באותו מבחן בדיוק, כל אחד בכיתה שלו, ובבית ספר שלו. שלב זה מהווה את הסינון הראשוני בתהליך איתור התלמידים המחוננים במדינת ישראל. התלמידים שהצטיינו בשלב האיתור הראשוני, וליתר דיוק – 15% שקיבלו את הציון הגבוה ביותר מכל תלמידי כיתה ב' בארץ – ממשיכים לשלב המיון הבא. שלב המיון הבא הוא מבחן נוסף המתקיים בבית סאלד ואותו לוקחים רק המועמדים שעברו את השלב הראשון. שלב הסינון השני הוא גם שלב הסינון האחרון, ומטרתו לאתר את התלמידים המצטיינים ביותר מבין כל תלמידי כיתה ב', כלומר את התלמידים שנמצאים בין שלושת האחוזים הראשונים בציון בחינת הסינון השנייה. חשוב לציין כי תהליך איתור התלמידים המחוננים מבקש להעריך את מגוון היכולות הקוגנטיביות של הילדים, ואין בו כדי לקבוע את מידת הצלחתם של הילדים בבית הספר לאחר מכן. מידת הצלחתם תלויה במידה רבה באלמנטים נוספים כמו השקעה בלימודים והתנהגות. יחד עם זאת, בגלל הקושי והייחודיות של המבחן, וכמובן גם היוקרה והתנאים המעולים המצפים למי שעובר אותו, נשאלת השאלה כיצד ניתן להכין את ילדי כיתה ב' למבחן המחוננים?      

שלבי פיתרון – הכנה מבחן המחוננים:

על מנת להכין את ילדכם למבחני המחוננים של כיתה ב' יש לנקוט בשלבים הבאים:

 1. התחילו להתכונן מוקדם ככל הניתן

  מבחן הסינון הראשוני מתקיים לרוב בין חודש ינואר לאפריל. יחד עם זאת, התאריך אינו ידוע מראש, והודעה על תאריך המדוייק בו יבחנו הילדים ניתנת שבועיים מראש בלבד. לכן, רצוי מאוד לא לחכות לקבלת תאריך המבחן המדוייק על מנת להכין את ילדכם למבחן. לקראת שלב א; של המבחן רצוי מאוד לחזק את יכולות הקריאה של ילדכם. חיזוק יכולות אלו ישפיע משמעותית על סיכויי הצלחתו במבחן הסינון הראשוני.

 2. רישמו את ילדכם לקורס הכנה

  כיום ישנם מספר גופים המציעים שיעורי הכנה לילדים לקראת מבחני המיון למחוננים. ישנה אפשרות לרשום את ילדכם לשיעורים במסגרת פרטית או לתרגל איתו עצמאית בבית, אך הדרך היעילה ביותר להביא את ילדכם מוכן ככל האפשר לבמחן המחוננים היא לרשום אותו לקורס הכנה למבחן. קורסי ההכנה מתקיימים לאורך זמן ניכר לפני המבחן (לפעמים אפילו בקיץ שבין כיתה א' ו-ב'), ולמעשה משרישים את היכולות הקוגנטיביות הנדרשות בקרב הילדים.

 3. שחררו


  כאמור, מבחן המחוננים בודק יכולות קוגנטיביות מסויימות, והוא אינו אומר כלום בנוגע לסיכויי הצלחת הילד בלימודים ובחיים. קחו את המבחן בקלות, אם ילדכם מחונן הוא ידע להצטיין ולבלוט במבחן הזה, ואם לא אז במסגרות אחרות במהלך חייו.

 

טיפים ואזהרות

 1. בדקו האם ילדכם זכאי לתנאים מיוחדים בעת הבחינה ישנם ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז או מהפרעות לימודים אחרות כגון דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה. ילדים אלו יכולים להינות מתנאים מיוחדים בעת מבחני הסינון לכיתת מחוננים. מחוננות אינה קשורה להפרעות לימודים בכלל, וייתכן מאוד שלמרות שהוא סובל מהפרעות לימודיות כאלו ואחרות ילדכם נחשב כמחונן.
 2. תרגלו עבודה רצופה תחת מגבלות זמן
  מבחני הסינון נלקחים בתנאים שונים לגמרי מאלו שהילדים רגילים אליהם בבית הספר. המבחני הם מבחנים אמריקאיים, ארוכים יחסית (כשעה וחצי), וכל חלק מוגבל בזמן. תרגול דמה (סימולציה) של המבחן, תסייע לילדכם להבין את המגבלות שיוטלו עליהם במהלך המבחן, תוך תרגול וההתמודדות עם פרקי הזמן הנדרשים למתן התשובות.

קישורים שימושיים

אתר מכון הנריטה סאלד, אגף איתור ילדים ומצטיינים בחינוך היסודי
https://www.szold.org.il/he/%D7%90%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A8-%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%A0%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%9E%D7%A6%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%97%D7%99%D7%A0/

האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך:

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Gifted

אודות צוות האתר

צוות האתר
מייגייד זה המקום שלך לקבל תשובות על כל השאלות. מגוון שאלות פופולאריות מחולקות לנושאים שונים ולכל שאלה תשובה מקיפה.

מומלץ לקרוא

איך בוחרים קורס פסיכומטרי

איך בוחרים קורס פסיכומטריהמדריך עזר? פרגנו 🙂 למבחן הפסיכומטרי יש השפעה רבה על עתידנו האקדמי …

איך לחשב אחוזים?

איך מחשבים אחוזים

איך מחשבים אחוזיםהמדריך עזר? פרגנו 🙂 אחוזים הם אמצעי על ידו ניתן למדוד גודל יחסי …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *