האם פרגולה מחייבת אישור בנייה

האם פרגולה מחייבת אישור בנייה
האם פרגולה מחייבת אישור בנייה
המדריך עזר? פרגנו 🙂

התשובה לשאלה זאת נחלקת לשתיים: כן ולא. כיום ומאז כניסת "חוק הפרגולות" לתוקף בחודש אוגוסט של שנת 2014, בחלק מהמקרים אין צורך בקבלת היתר בנייה מהרשויות. בחלק מהמקרים האחרים יש רק לדווח על הבנייה בתוספת אישור מהנדס, ובחלק מהמקרים יש צורך בקבלת היתר בנייה.

פנינו למומחים של צוות גדרון – עשה זאת בעצמך, וקיבלנו את פירוט המקרים השונים הנוגעים לבניית פרגולה.

מהו היתר בנייה?

היתר בנייה משמעו קבלת הסכמה מהרשויות להתחיל בתהליך הבנייה וההקמה של הפרגולה או של תוספת אחרת למבנה. אמנם הוא נקרא היתר בנייה בעגה הלגאלית, אך הוא מהווה למעשה סוג של אישור בנייה. אין להתבלבל בין היתר לבין קבלת אישור ממהנדס בניין כאשר אין צורך לקבל היתר, אלא רק לדווח על בניית הפרגולה.

מתי אפשר לבנות ללא היתר?

אם אתם מתכננים להקים פרגולה חדשה, תוכלו לעשות זאת ללא קבלת היתר במידה ושטחה אינו עולה על 50 מ"ר או 25% משטח הקרקע המיועד לבנייה, כאשר החוק מתייחס לגדול מביניהם. כל עוד שטחה כן עולה לפחות על 20 מ"ר, תצטרכו לדווח לרשויות על הבנייה תוך 45 יום מזמן הקמתה ולהוסיף אישור מהנדס בניין שמעיד על כך שהיא מעוגנת ויציבה.

תהליך קבלת ההיתר

לאחר הגשת הבקשה המסודרת חלה תקופה שמוגדרת כזמן המתנה, אשר לרוב אינה עולה על 45 יום או במקרים מסוימים – 90 יום. אם בסיום התקופה לא מתקבל מענה רשמי לבקשה מטעם רשות הרישוי, ניתן לראות זאת כקבלת היתר אוטומטי על פי חוק להקמת הפרגולה.

התחשבות בתקנות נוספות

כל פרגולה נבנית בתחומיה של רשות מקומית מסוימת, ובחלק מהמקרים יכולות להיות תקנות מסוימות לאותה רשות. חשוב לבדוק האם קיימות אי-אילו דרישות שכאלו ולהתייחס אליהן בהתאם. בנוסף, כאשר מדובר בבניין דירות, יכול להיות מצב שבו תידרש הסכמה של רוב או כל דיירי הבניין. בכל מקרה יש לדעת ולזכור שלא משנה באיזו פרגולה מדובר, אין היא יכולה לשנות דבר בשלד הבניין או באחת מהתשתיות והמערכות הקיימות שלו.

ביצוע שינויים בפרגולה קיימת

אם כבר יש לכם פרגולה ואתם מעוניינים לבצע שינויים אלו ואחרים, חשוב לדעת שכל שינוי מחייב בדיקה מחודשת ומדוקדקת של המצב, ובמקרים מסוימים גם דיווח מחודש או קבלה של היתר בנייה. ביצוע שינויים בלתי חוקיים עשוי להוביל לקבלת עונש משמעותי מאוד ויש להימנע מכך.

אם יש ספק – אין ספק

אין מקום לספקות בנושא הקמת פרגולה. לפני שמקימים פרגולה, חשוב לברר עם הרשויות בדיוק מה ניתן ומותר לעשות. יכול להיות לדוגמא שתוכלו להקים רק פרגולה שעשויה מחומר מסוים, כמו למשל אלומיניום. כדאי להקפיד בנושא זה ובכך להימנע מתסבוכות. מומלץ להתייעץ גם עם אנשי מקצוע אשר עוסקים בבנייה והקמה של פרגולות, הן לצרכים חוקיים ופונקציונליים והן לצרכים אסתטיים.

 

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *