איך בוחרים מז"ח לבית?

איך בוחרים מז"ח לבית?
5 מתוך 5 (דירגו 1 איש)

על פי החוק בישראל, מחויב כל בעל עסק ומפעל העוסק בחומרים שיכולים לזהם את מי השתייה להתקין מז"ח – מונע זרימה חוזרת על קו אספקת המים של המפעל בכדי למנוע חדירה של רעלים ומזהמים למי השתייה. בנוסף לכך מורה החוק כי גם על בעלי בתים פרטיים ודיירי בתים משותפים, המפעילים מערכות דישון או מערכות כיבוי אש מוטלת חובת התקנת מז"ח. אדם מן היישוב אשר אינו בקי בעסקי השרברבות ואספקת המים, עלול למצוא עצמו אובד עצות בנוגע למכשיר המז"ח ולהתקנתו.  בכדי להקל עליכם ולמנוע בלבול, מוגש לפניכם מדריך לבחירת מז"ח לבית.

 

איך בוחרים מז"ח לבית בשלושה שלבים?

פירוט פשוט, ברור וקל ליישום של שלושת השלבים בדרך לבחירת מונע זרימה חוזרת לבית.

 

שלב ראשון: בדקו אם יש צורך להתקין בביתכם מז"ח

ראשית נציין כי לא כל בעל בית פרטי מחויב להתקין מז"ח. התקנת מז"ח היא עסק לא זול, שכן בנוסף לעלות המתקן עצמו, עליכם לשלם למתקין מוסמך שיבצע התקנה לצד בדיקת המז"ח החדש, ובכל שנה עליכם להזמין מתקין מז"ח מוסמך שיבצע בדיקה של המכשיר. משום כך, לפני שאתם אצים לבחור מונע זרימה חוזרת איכותי, בשלב הראשון בדקו האם מוטלת עליכם חובת התקנה. אם אין לכם מערכת כיבוי אש, ואינכם משתמשים במערכת השקיה מיוחדת לצורכי דישון, סביר להניח שאתם פטורים מחובת התקנת מז"ח, ואינכם צריכים להמשיך לשלבים הבאים. כדאי להתייעץ עם מומחה בכדי להיות בטוחים, וכמו כן, ניתן לבדוק את הוראות החוק ברוב אתרי הרשויות ותאגידי המים המקומיים.

 

שלב שני: פנייה למתקין מוסמך

חובת התקנת מונע זרימה חוזרת נקבעה על ידי משרד הבריאות, מתוך שאיפה למנוע חדירת זיהום למי השתייה הכלליים, ומניעת הסיכון להרעלה של ציבור צרכני מי השתייה. לכן, אם אתם מחויבים בהתקנת מז"ח, בשלב השני עליכם לפנות למתקין מוסמך על ידי משרד הבריאות. על פי החוק רק מי שהוסמך והוכשר לכך רשאי להתקין את מונע הזרימה החוזרת, ולבצע את הבדיקות התקופתיות, כולל בדיקת מז"ח חדש. דרשו לראות את תעודת ההסמכה של המתקין בכדי שתהיו בטוחים שהוא אכן רשאי ומוכשר להתקנת המכשיר.

 

שלב שלישי: התייעצות ובחירה

לאחר שיצרתם קשר עם מתקין מז"ח מוסמך, התייעצו עימו בנוגע לאפשרויות העומדות בפניכם ולמכשירים הקיימים בשוק, ובקשו ממנו לפרט בפניכם את היתרונות והחסרונות של כל מכשיר. לאחר מכן, בהתייעצות עם המתקין, בחרו את המכשיר המתאים ביותר.

 

טיפים ואזהרות

  • אל תוותרו על הצגת תעודת ההסמכה, התקנת מז"ח על ידי אדם לא מוסמך עלולה להסתיים באי נעימות ועוגמה, ואינה עולה בקנה אחד עם הוראות החוק.
  • אל תבחרו ישר את המכשיר הזול ביותר, הקשיבו למה שיש למתקין לומר על כל מכשיר, ובחרו את המכשיר המתאים ביותר, גם אם עלותו מעט גבוהה ממכשיר אחר.
  • זכרו כי יש לבצע בדיקה של המז"ח אחת לשנה.

 

קישורים רלוונטיים

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *