איך פותחים תיק במס הכנסה

איך פותחים תיק במס הכנסה
5 מתוך 5 (דירגו 1 איש)

בשעה טובה החלטתם להקים עסק? עליכם להחליט איזה עוסק תהיו – מורשה או פטור ובכל מקרה יש לפתוח תיק במס הכנסה על מנת שתוכלו להפיק חשבוניות וקבלות ושהכל יהיה מתועד ועל פי חוק.

פתיחת התיק אינה כרוכה בתשלום ומתאפשרת במשרד השומה באזור העסק כאשר יש לבדוק האם יש להגיע פיזית למס הכנסה לאחר פתיחת תיק במע"מ או ניתן לשלוח את הטופס לאגף במס הכנסה. כיום ניתן להגיש בקשה מקוונת לפתיחת תיק עבור מע"מ, מס הכנסה וניכויים או לשלוח את המסמכים הרלבנטיים בדואר. 

שלבי פתיחת תיק מס הכנסה

שלב 1: מילוי הטופס

פתיחת התיק במס הכנסה מלווה כאמור במילוי טופס ייעודי שיש להגיש עם תחילת פעילות העסק. בטופס תידרשו למלא פרטים מזהים רלבנטיים דוגמת שמכם, שם העסק, כתובת, מצב משפחתי, תאריך פתיחת העסק, מספר עוסק, תיאור העסק והכתובת שלו וכן לציין אם לעסק יש נכסים מסוימים כמו כלי רכב, נדל"ן כמו גם לציין מקורות הכנסה שונים (למשל במקרה של מספר עסקים או שכיר שהינו גם עצמאי), פרטי בנק ולחתום על הטופס.  לצורך פתיחת תיק יש גם לצרף אסמכתא על קיום חשבון בנק. 

הטופס (במספרו 5329) כולל גם חלק פתוח בו ניתן לתאר את העסק ולהצהיר על מקורות הכנסה שונים וכאן חשוב להבין שלכל מה שתכתבו עשויות להיות השלכות בהמשך ולכן, כדאי להיוועץ עם עו"ד לענייני מיסים על מנת להבין מה עליכם לכתוב וגם מה יצופה מכם מבחינת מיסוי. 

שלב 3: עזרה מעו"ד לענייני מס

לפני שפתחתם תיק במס הכנסה מומלץ להבין מהן החובות ומהן הזכויות שלכם בנוגע לתשלומי מס ולהחליט על פי הכנסות משוערות איזה עוסק לפתוח.  כמו כן, כדאי להתייעץ עם עו"ד לענייני מס באילו תנאים ניתן לבחור את בן הזוג הרשום על שמו יתנהל התיק.
חשוב לדעת שכאשר לבעל העסק חשבון הבנק משותף, גם על בן הזוג להגיע למשרדי המע"מ בשביל לחתום על הבקשה.

מקרים חריגים

עליכם גם להיות ערים למקרים יוצאי דופן כמו למשל, פתיחת תיק עצמאי למי שיש תיק שכיר שאינו פעיל לא ניתן לפתוח תיק עצמאי במשרד אחר במקרה ובו ליחיד קיים תיק שאינו פעיל במס הכנסה. הדבר רלוונטי בעיקר לעצמאים אשר ביקשו החזר מס כשכירים בעבר ונפתח להם תיק במשרד השומה. גם פתיחה וסגירה של תיק ניכויים מחייבת תכתובת דואר או הגעה פיזית למשרדי רשות המיסים ולא ניתן לבצע השינוי באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים.

טיפים ואזהרות

ברגע שפתחתם תיק במס הכנסה חשוב להבין גם את המשמעות של ההליך ומה מצופה מכם בהמשך הפעילות העסקית, כמו תשלומי מס הכנסה, הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה ופתיחת תיק במוסד לביטוח הלאומי מלבד התיק שנפתח במע"מ. הפתיחה של התיק במס הכנסה אוטומטית תוך שני ימי עסקים ואפשר להגיש אותה גם דרך מייצג כמו עורך דין או רואה חשבון שמלווה אתכם בתהליך על מנת לוודא שהכל נעשה כשורה.

כדאי להבין גם מה נחשב עבירת מס טכנית על מנת להימנע מביצוע העבירה ומניעת טעויות בדיווח.

יש לשים לב גם להבדלים בין פתיחת תיק עוסק לפתיחת תיק תאגיד שכולל סקירה של אופי ההתאגדות או סוג (למשל, שותפות), הכנסה משוערת, עובדים, תשלומים, בעלי מניות ומייצג כמו עורך דין או יועץ מס יחד עם תעודת התאגדות. פרט חשוב שאסור לפספס הוא שאם בכוונתכם להעסיק עובדים עליכם לפתוח לצורך כך תיק ניכויים ולעדכן את מס הכנסה ואת המוסד לביטוח לאומי.

קישורים שימושיים

 

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *