איך לחשב ממוצע בגרויות

איך לחשב ממוצע בגרויות
המדריך עזר? פרגנו 🙂

ממוצע הבגרויות המותאם הוא כלי שמאפשר לכם לגלות את ערככם בעיני מוסדות ההשכלה הגבוהה. בעיקרון, ממוצע הבגרויות הוא ממוצע משוקלל שמאפשר לכם לדעת איך אתם נמדדים בעיני המוסדות להשכלה גבוהה. כמעט כל המוסדות בארץ משתמשים באותה שיטת חישוב.

עקבו אחרי הצעדים הבאים כדי לחשב את ממוצע הבגרויות שלכם.

שלבים לחישוב:

שלב 1: תוספים

בשלב הראשון מוסיפים נקודות בונוס למקצועות חשובים במיוחד – מתמטיקה ואנגלית.

אם למדתם מתמטיקה או אנגלית ברמת 4 יחידות, הוסיפו לציון המקצוע 12.5 נקודות.

אם למדתם מתמטיקה או אנגלית ברמת 5 יחידות, הוספיו לציון המקצוע 25 נקודות.

לדוגמא: ציון בגרות של 80 באנגלית של ארבע יחידות יהפוך לציון משוקלל של 92.5. ציון בגרות של 70 במתמטיקה של 5 יחידות יהפוך לציון משוקלל של 95.

שלב 2: מחסרים

כדי לקבל תעודת בגרות מלאה, יש צורך בסך כולל של 20 יחידות לימוד; יחד עם זאת, לחלק מהתלמידים יהיו מקצועות נוספים, או מורחבים, שניתן לוותר עליהם. בשלב הזה יש ניתן לוותר על יחידות לימוד שמורידות את הממוצע, כל עוד הסך הכולל של יחידות לימוד הוא לפחות 20 יחידות, והיחידות שמוותרים עליהן הן מקצועות בחירה.

לדוגמא: ציון בגרות של 60 בבחינה של 5 יחידות בתנ"ך יכול להוריד את הממוצע. אם ישנן מספיק יחידות לימוד, ניתן לוותר על שתי יחידות מהבחינה הזאת, כדי להעלות את הציון הכללי.

שלב שלישי: הכפלה

בשלב השלישי, יש להכפיל כל ציון בכמות היחידות שבהן נבחן התלמיד.

לדוגמא: ציון הבגרות בבחינה במתמטיקה יוכפל ב-5, שכן התלמיד נבחן בחמש יחידות. לעומת זאת, הציון באזרחות יוכפל רק ב-2, כיוון שהתלמיד נבחן רק על שתי יחידות.

שלב רביעי: חילוק

את הציונים המשוקללים לכל המקצועות יש לסכום, ולקבל ציון כולל. את הציון כולל יש לחלק במספר היחידות הכולל כדי לדעת מה הציון המשוקלל הממוצע.

בדוגמא שלפנינו, נחלק את המספק 1635 במספר 20, ונגלה שהתוצאה היא 81.75: זהו ממוצע הבגרויות של התלמיד

טיפים ואזהרות:

  • בטכניון, במקום להוסיף תוסף קבוע למקצועות האנגלית והמתמטיקה, יש להוסיף תוסף אחוזי מסויים לכל מקצוע. לפני החישוב בידקו באתר הטכניון את התוספים העדכניים; לאחר מכן, חשבו כרגיל.
  • באוניברסיטת בר אילן מקבלים תוספים גם על מקצועות התושב"ע, התנ"ך, התלמוד ומחשבת-ישראל, ברמה זהה לתוספים שניתנים באוניברסיטאות אחרות למקצועות האנגלית והמתמטיקה. לכל שאר המקצועות ישנם תוספים של עשר נקודות ועשרים נקודות למקצועות ברמה של ארבע וחמש יחידות בהתאמה. לאחר מכן, חשבו כרגיל.
  • בבר-אילן נעשה שימוש בעשירית מהמספר המקורי כדי לייצג את ממוצע הבגרויות – את התוצאה הסופית יש לחלק ב-10 כדי להגיע לממוצע הסופי. כך, לתלמיד שבדוגמא יהיה ממוצע של 8.1.

קישורים שימושיים:

וידאו רלוונטי:

שתפו עם החברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מדריכים באותו נושא

מדריכים באותו סגנון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *